Bolavé klouby umí ztrpčit život. Jak si pomoci?

Vyjít schody, udělat dřep nebo jen svižněji jít. I to může být problém, kvůli bolavým a nemocným kloubům. Zatímco pro některé je pohyb bolestivý následkem úrazů při sportu, jiní trpí různými nemocemi nebo je klouby trápí jako jeden z příznaků stárnutí. Jak ale pohyb učinit co nejméně bolestivým? Nabízíme vám tipy odborníků i rady osvědčené generacemi!

Cvičení

Ať vás trápí kolena, kyčle nebo jiné klouby, správné cvičení vám pomůže od bolesti. Speciální cvičení vám pomůže rozhýbat klouby a uvidíte, že se vám bude lépe pohybovat. Cviky je však potřeba dělat správně, proto se poraďte s rehabilitačními pracovníky nebo navštivte lekce zdravotního cvičení v nějakém fit klubu.

Váha a jídlo

Strava má na pohyblivost našich kloubů velký vliv. Zejména v případě, že vás klouby trápí, je potřeba dodržovat životosprávu a pracovat na tom, aby nás naše vlastní váha zbytečně nezatěžovala. Někdy je třeba trochu zhubnout a problémy jsou pryč.Víte, jaké potraviny

 

odborníci pro posílení kloubů doporučují? Jsou to zejména ty bohaté na omega- 3 mastné kyseliny, jako je losos nebo lněná semínka. Důležité živiny ale dodávají také například banány, cibule či listová zelenina.

Obklady a bandáže

Na bolest vám mohou pomoci také různé obklady a bandáže či ortézy. Záleží na tom, jaká část těla vás trápí. Naše babičky zase na bolesti kloubů doporučovaly obklady s kostivalem nebo třeba s cibulí. Pomůže také známý Priessnitzův zábal. Pokud vyrážíte někam ven, můžete také vyzkoušet bandáže, ortézy a jiné zdravotní pomůcky, které vám pohyb ulehčí.

Léky

V dnešní době existuje poměrně velké množství různých doplňků stravy, které vašim kloubům pomohou. Pokud se rozhodnete je brát, hlavně zachovejte pravidelnost. Jinak se jejich účinky nemohou projevit. Nezapomeňte také na to, že zlepšení může přijít až po několika týdnech nebo měsících.

Nechte se vyšetřit

Problémy s klouby mohou být závažnější, než se na první pohled zdá. Pokud přetrvávají, zajděte si ke specialistovi. Jen ten vás dokáže správně vyšetřit, stanovit diagnózu a potom taky léčbu.

Přihlášení
Registrovat
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo