ZPĚT Hlavní strana
Cyklovýlet, který zvládne každý: vyrazte na Kuks!

Cyklovýlet, který zvládne každý: vyrazte na Kuks!

Jaro je ideálním ročním obdobím, kdy vyrazit na kolo. Ještě není úplné horko, ale slunce už má sílu na to, aby pořádně prohřálo svaly a cesta nám dobře ubíhala. Zkuste vyrazit třeba na můj oblíbený Kuks! Cesta vede po hezké cyklostezce z Hradce Králové.

Do Hradce králové se dostanete snadno vlakem nebo autobusem snad ze všech částí České republiky. Už od železničního nádraží vede dobře značená stezka, která Vás dovede k řece Labe. Odtud se vydejte proti proudu řeky.

Trasa z Hradce Králové na Kuks je dlouhá asi 30 kilometrů. Zvlášť pokud nejste zvyklí nebo cestujete s dětmi, šetřete síly. A nezapomeňte si sebou vzít nějakou sportovní mikinu nebo svetřík, protože od vody bývá často chladno.

Cesta je hodně rovinatá, na trase narazíte jen na několik kopečků, které by snadno měly zvládnout i větší děti. Strachovat se nemusíte ani o svůj žaludek – po cestě narazíte hned na několik různých restaurací či stánků s občerstvením.

Zlatým hřebem celého výletu je potom Kuks, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí. Na Kuksu na Vás dýchne barokní atmosféra a pokochat se můžete mimo jiné i sochami Matyáše Bernarda Brauna.

Vyrazit můžete na placenou prohlídku hospitalu, ale také na obhlídku zdejších zahrad, kde se vstupné neplatí. Až se dosyta pokocháte nebo si zde dopřejete třeba oběd, můžete se vydat na cestu zpět.

Možnosti jsou dvě. Vyrazit se dá na kole, ale také vlakem. Vlakem možná nepohrdnete, pokud máte malé děti nebo zdravotní problémy, které nezachrání ani ortéza nebo bandáž.

Zpět ale jedete po proudu řeky, a proto z mírného kopečka. Mám vyzkoušené, že zpět se jede pohodlněji – a navzdory únavě – také rychleji než po cestě tam. Pokud už Vám začínají docházet síly, posaďte se na chvíli u řeky a kochejte se okolní krajinou – stojí to za to!

Přihlášení
Registrovat
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo