ZPĚT Hlavní strana
Slavíme svatého Valentýna! Jak tento svátek vznikl?

Slavíme svatého Valentýna! Jak tento svátek vznikl?

Zbožňuji svatého Valentýna! Děti pohlídá babička a s manželem si zajdeme do restaurace nebo strávíme příjemný večer jen ve dvou. Tento den je pro mě důležitý také proto, že je dnem našeho seznámení. Romantická shoda náhod, nemyslíte? Ale kdo to vlastně byl svatý Valentýn?

Podepsán Tvůj Valentýn

  • Svatý Valentýn byl knězem v Římě (3. století před Kristem). V této době byl Řím sužován krvavými válkami. Císař Claudius II., zvaný Claudius Krutý, měl nedostatek mužů do svého silného vojska, a tak dal zakázat všechny sňatky. Myslel si, že se tak do armády bude hlásit více svobodných mužů.
  • I přes tento zákaz svatý Valentýn dál oddával zamilované páry v kostele, samozřejmě zcela tajně. Když se to císař dozvěděl, dal ho uvěznit.
  • Ve vězení poznal dceru žalářníka, která byla slepá. Říká se, že jí Valentýn navrátil zrak a před svou popravou 14. února 268 jí napsal dopis podepsaný „Tvůj Valentýn".
  • Svátek svatého Valentýna byl odvozen od pohanského svátku Lupercallia.

Lupercalia

  • Tento svátek se slavil na konci zimy a byl zasvěcen Lupercusovi (bohu pastýřů a stád) a Junoně (bohyni, ochránkyni žen a římských svateb).
  • Tyto posvátné obřady v sobě často obsahovaly násilí, a tak se nelíbily církevním Otcům.

Každý Valentýn hledá svou Valentýnku pro zamilovaný začátek jara

  • Původ svátku svatého Valentýna spadá až do středověku. Rozšířil se ve Francii a v Německu. Je stanoven na 14. února - říká se, že k tomuto datu se zamilovávají ptáci. V tento den se pak zamilovaní lidé vyslovují svým láskám.

Počet přání rozesílaných každoročně u příležitosti svátku sv. Valentýna je odhadován na 1 miliardu

Jak slavíte Valentýna vy? Dejte mi vědět na facebooku!

Přihlášení
Registrovat
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo