ZPĚT Hlavní strana
Kde se vzala oslava Mezinárodního dne žen?

Kde se vzala oslava Mezinárodního dne žen?

Každý rok 8. března slavíme výročí Mezinárodního dne žen. Pojďte si spolu se mnou připomenout několik důležitých dat týkajících se práv žen.

Mezinárodní den žen (známý také jako MDŽ) je původně socialistický svátek. Nicméně jde o mezinárodně uznávaný den stanovený Organizací spojených národů, který se váže k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.

Svátek se poprvé slavil v roce 1909 v USA. Poté se k jeho oslavám připojily i další země jako Německo, Švýcarsko, Dánsko a jiné.

8. března 1910 byl první den žen založený z iniciativy mezinárodní konfederace socialistických žen všech zemí. Jeho cílem byla propagace volebního práva pro ženy.

Do roku 1919 se datuje zavedení hlasovacího práva pro muže a některé ženy (matky a vdovy po vojácích a válečných civilistech a některé další).

V roce 1920 je ženám přisouzeno právo volit v komunálních volbách (s výjimkou prostitutek a cizoložnických žen!). Ženy mohou být rovněž zvoleny do Sněmovny a Senátu. S možností účastnit se legislativních voleb musí však počkat až do roku 1949.

V roce 1921 jsou rozhodnuty ekvivalentní platové stupnice pro ženy a muže v učitelském povolání. 1. důležitý krok k rovnoprávnosti mužů a žen.

Od roku 1975 pak je MDŽ připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Nezapomeňte si svátek připomenout a pogratulovat ženám ve svém okolí!

 

Přihlášení
Registrovat
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo