ZPĚT Hlavní strana
Krakov okouzlí historií i současností

Krakov okouzlí historií i současností

Nevíte, kam vyrazit na výlet nebo na prodloužený víkend? Potom zavítejte do Krakova, polského města nedaleko od hranic! Jistě vás okouzlí svými památkami i pohnutou minulostí. Navštívit můžete také nedaleký bývalý koncentrační tábor Osvětim, kde si můžete připomenout historii.

Do Krakova se dobře dostanete vlakem. Cesta autem je trochu náročnější, ale dá se zvládnout. Pokud vyrážíte z východní poloviny České republiky, cestu si výrazně zkrátíte. Krakov totiž leží necelých 170 kilometrů od Ostravy, a to severovýchodním směrem.

Prohlídku určitě začněte na historickém náměstí, které je největším náměstím nejen v Krakově, ale zároveň je největším středověkým náměstím v Evropě. Náměstí má celou řadu dominant, ať už je to Mariánský kostel, radniční věž nebo budova Sukiennice ze 13. století.

Až se dostatečně pokocháte, můžete volnou chůzí vyrazit k nejstarší části města, Wawelskému návrší. Tam naleznete katedrálu svatého Stanislava a Václava a také Královský hrad, kde sídlili polští panovníci. Je odsud také krásný výhled na město a na řeku Vislu.

Projít se můžete také bývalým židovským ghettem, kam nacisté ve druhé světové válce koncentrovali židovské obyvatelstvo nejen z Krakova, ale i dalších částí země. Ghetto bylo v říjnu 1941 uzavřeno a projít jím bylo možné pouze ze speciální propustkou.

Tato část města má stále zvláštní kouzlo a můžete zde strávit klidně celý den. Pokud máte rádi historické souvislosti, můžete se vyrazit podívat také na továrnu Oskara Schindlera. Svitavskému rodákovi jsou připisovány zásluhy za záchranu 1200 židů za druhé světové války a režisér Steven Spielberg o něm dokonce natočil film Schindlerův seznam, který získal několik ocenění Oscar.

Po cestě zpátky domů můžete navštívit další významné místo – koncentrační tábor v Osvětimi a Březince, němou připomínku masových vražd zejména židovského obyvatelstva v období druhé světové války.

Ve starší části najdete muzeum, kde uvidíte různé připomínky genocidy a holocaustu. Mezi mimořádně působivé patří například množství brýlí, protéz nebo nádobí, které nacisté zabavili novým vězňům. V Březince si potom můžete prohlédnout pozůstatky vyhlazovacího tábora.

Výprava do Krakova a Osvětimi je určitě důležitou připomínkou nedávné historie. Během cesty můžete samozřejmě navštívit také celou řadů různých muzeí, památníků a galerií.

 

Přihlášení
Registrovat
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo