ZPĚT Hlavní strana
Kutná Hora láká na památky i příjemnou procházku

Kutná Hora láká na památky i příjemnou procházku

Město Kutná Hora patří k jednomu z nejnavštěvovanějších míst v České republice. Turisté sem jezdí za překrásnými památkami. Díky své poloze ve středních Čechách je město přístupné hned z několika směrů. Je významnou památkovou rezervací, která je dokonce zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Město, ve kterém žije asi 20 tisíc obyvatel, má jedinečnou atmosféru. Stojí za to zastavit se zde na odpoledne, ale pokud máte chuť, tak zde můžete strávit i delší čas.

Mezi nejvýznamnější památky města patří známý chrám svaté Barbory. Původním plánem stavitelů i kutnohorských měšťanů bylo, aby chrám na první pohled reprezentoval a nadchnul. To se beze zbytku povedlo.

Chrám svaté Barbory je mimořádně zajímavou stavbou a určitě stojí za prohlídku. Krásná je také večer, když nasvícená. Stavět se začala už v roce 1388, dostavěna byla v roce 1558. To ale neznamenalo konec různých stavebních úprav, z nichž poslední proběhla až v roce 1905.

Až si dosyta užijete atmosféru chrámu, vyrazte na další místo, kterým je Kutná Hora proslulá. Tou je kostnice. Kostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých, který byl původně součástí cisterciáckého opatství v Sedlci.

V kostnici jsou uloženy ostatky více než 40 tisíc lidí ze zrušených hřbitovů. Stavební mistr František Rint z České skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek.

Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Kostnice je dnes otevřená pro turisty, kteří sem přijíždějí ve velkém počtu.

To ale není zdaleka všechno, co zde můžete navštívit. Zajímavé je například muzeum, které se věnuje těžbě stříbra. Právě tou bylo totiž město známé a díky těžbě bylo také bohaté. Expozice jsou rozmístěné v různých stavbách ve městě, vyberte si proto předem, kam se chcete podívat.

Navštívit můžete také Jezuitskou kolej, obdivovat můžete morový sloup nebo kamennou kašnu. V Kutné Hoře můžete navštívit také mnoho různých zajímavých kostelů.

Vyrazíte? Pokud ano, napište mi, jak se Vám tam líbilo na facebook!

Přihlášení
Registrovat
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo