ZPĚT Hlavní strana
Litomyšl láká na zámek v UNESCO i na krásné náměstí

Litomyšl láká na zámek v UNESCO i na krásné náměstí

Litomyšl je okouzlující město, které je známé mimo jiné tím, že se zde každoročně koná festival Smetanova Litomyšl. To ale není zdaleka to jediné, proč toto malebné město ve východních Čechách láká turisty.

Zatímco na Smetanovu Litomyšl každoročně přijíždějí významní hosté a dámy a pánové ve formálním oblečení, po zbytek roku a při jiných příležitostech můžete na výlet vyrazit tak, jak je vám to příjemné. A máte se na to těšit.

Rozhodně nesmíte vynechat návštěvu zámku, který je dokonce zapsán na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Zámek je známý svou překrásnou sgrafitovou výzdobou, kterou jezdí obdivovat turisté z celého světa.

První zmínky o Litomyšli se v Kosmově kronice objevují už před rokem 1ooo našeho letopočtu. Zámek vznikl na místě původního slovanského hradiště v 16. století. Kromě nepochybné architektonické hodnoty je zámek známý i tím, že se v místním pivovaru narodil hudební skladatel Bedřich Smetana.

Na zámku můžete obejít hned několik okruhů a dozvědět se mnoho zajímavostí o jeho historii i slavných hostech. Pokud budete po prohlídce potřebovat trochu odpočinku, můžete se projít po opraveném zámeckém návrší.

V místě, kde se narodil Bedřich Smetana, si můžete dát kávu nebo se zde dokonce ubytovat. Až si odpočinete, vyrazte se podívat na zdejší Smetanovo náměstí, které je jen kousek od zámku. Zdobí ho krásné domy se zachovalým podloubím.

Jedním z nejznámějších je Dům u rytíře s bohatě zdobenou fasádou, který vznikl v polovině 16. století. Zajímavou stavbou je také budova staré radnice z počátku 15. století. Na náměstí se také často konají různé zajímavé akce.

Pokud stále nebudete mít dost, můžete navštívit jednu z místních galerií a výstavních sálů či další zdejší památky, jako je například Bývalý piaristický kostel Nalezení svatého Kříže nebo třeba kapli Nejsvětější Trojice.

Milovníci sportu se mohou projet na kole zdejší krásnou krajinou nebo mohou vyrazit do místního krytého bazénu.

Už jste v Litomyšli někdy byli? Napište mi na facebook!

 

Přihlášení
Registrovat
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo